|
Post by Earl on Jan 2, 2017 21:36:16 GMT -5
1) Oklahoma State 198 2) Missouri 126 3) Lehigh 124.5 4) Minnesota 118 5) Northern Iowa 87.5 6) Edinboro 73 7) Virginia 64 8) Cornell 63 9) North Carolina 56 10) Stanford 55.5
125 Championship-Ethan Lizak (Minnesota) maj Jack Mueller (Virginia) 10-2 125 3rd Place-Darian Cruz (Lehigh) dec Sean Russell (Edinboro) 2-1 125 5th Place-Gabe Townsell (Stanford) dec Nick Piccininni (Oklahoma State) 4-3 125 7th Place-Nathan Kraisser (Campbell) dec Barlow McGhee (Missouri) 1-0
133 Championship-Kaid Brock (Oklahoma State) InjDef Scott Parker (Lehigh) 133 3rd Place-Josh Alber (Northern Iowa) dec Kevin Devoy (Drexel) 7-4 133 5th Place-John Erneste (Missouri) maj Mitchell McKee (Minnesota) 9-0 133 7th Place-Korbin Myers (Edinboro) dec Colby Smith (Appalachian State) 7-4
141 Championship-Dean Heil (Oklahoma State) dec Joey Ward (North Carolina) 3-1 141 3rd Place-Joey McKenna (Stanford) fall George Dicamillo (Virginia) 1:06 141 5th Place-Jaydin Eierman (Missouri) InjDef Tristan Moran (Oklahoma State) 141 7th Place-Tommy Thorn (Minnesota) dec Zach Synon (Missouri) 6-0
149 Championship-Anthony Collica (Oklahoma State) dec Lavion Mayes (Missouri) 7-6 149 3rd Place-Max Thomsen (Northern Iowa) dec Patricio Lugo (Edinboro) 3-1 149 5th Place-Laike Gardner (Lehigh) dec Matt Cimato (Drexel) 6-2 149 7th Place-Matt Zovistoski (Appalachian State) dec Nick Montgomery (Cleveland State) 8-3
157 Championship-Jordan Kutler (Lehigh) dec Joseph Smith (Oklahoma State) 7-1 157 3rd Place-Joey Lavallee (Missouri) dec Andrew Atkinson (Virginia) 9-5 157 5th Place-Jake Short (Minnesota) dec Taylor Simaz (Cornell) 6-2 157 7th Place-Mitch Finesilver (Duke) dec Chase Delande (Edinboro) 7-3
165 Championship-Chandler Rogers (Oklahoma State) fall Daniel Lewis (Missouri) 1:18 165 3rd Place-Bryce Steiert (Northern Iowa) dec Nick Wanzek (Minnesota) 5-3 165 5th Place-Cole Walter (Lehigh) dec Keilan Torres (Northern Colorado) 5-2 165 7th Place-Chad Pyke (NC State) fall Drew Longo (Lehigh) 3:19
174 Championship-Mark Hall (Penn State) dec Kyle Crutchmer (Oklahoma State) 10-3 174 3rd Place-Ryan Preisch (Lehigh) dec Ethan Ramos (North Carolina) 14-7 174 5th Place-Casey Kent (Penn) maj Connor Bass (Duke) 12-2 174 7th Place-Taylor Lujan (Northern Iowa) dec Jadaen Bernstein (Navy) 16-9
184 Championship-Gabe Dean (Cornell) dec Nolan Boyd (Oklahoma State) 7-2 184 3rd Place-Bryce Carr (Chattanooga) dec Dakota Geer (Edinboro) 5-2 184 5th Place-Hunter Gamble (Gardner-Webb) MedFFT Drew Foster (Northern Iowa) 184 7th Place-Chip Ness (North Carolina) dec Dylan Gabel (Northern Colorado) 3-2
197 Championship-J'Den Cox (Missouri) dec Brett Pfarr (Minnesota) 6-4 197 3rd Place-Preston Weigel (Oklahoma State) dec Derek White (Oklahoma State) 1-0 197 5th Place-Frank Mattiace (Penn) dec Owen Scott (Cornell) 4-3 197 7th Place-Ben Honis (Cornell) maj Ben Darmstadt (Finger Lakes WC) 14-5
285 Championship-Jacob Kasper (Duke) dec Michael Kroells (Minnesota) 5-3 285 3rd Place-Austin Schafer (Oklahoma State) dec Nathan Butler (Stanford) 5-2 285 5th Place-Mike Hughes (Hofstra) dec Jared Johnson (Chattanooga) 4-3 285 7th Place-Billy Miller (Edinboro) dec Denzel Dejournette (Appalachian State) 7-3
|
|
|
Post by Earl on Dec 31, 2016 13:47:54 GMT -5
1. Iowa 150.5 2. Nebraska 135.5 3. Arizona State 106.5 4. Rutgers 93 5. Illinois 83 6. NC State 78 7. Wisconsin 70.5 8. South Dakota State 66 9. Rider 60 10. Oklahoma 58.5
125 Championship: Thomas Gilman (Iowa) maj Tim Lambert (Nebraska) 13-4 125 3rd Place: Josh Terao (American) MedFFT Sebastian Rivera (Northwestern) 125 5th Place: Shakur Laney (Ohio) dec Lucas Malmberg (Messiah) 9-3 125 7th Place: Johnny Jimenez (Wisconsin) dec Christian Moody (Oklahoma) 12-9
133 Championship: Eric Montoya (Nebraska) dec Zane Richards (Illinois) 6-4SV 133 3rd Place: Seth Gross (South Dakota State) maj Earl Hall (Iowa State) 13-1 133 5th Place: Jamal Morris (NC State) dec Scott Delvecchio (Rutgers) 7-5 133 7th Place: Cameron Kelly (Wisconsin) dec Eli Stickley (Wisconsin) 5-3
141 Championship: Kevin Jack (NC State) dec Matt Kolodzik (Princeton) 1-0 141 3rd Place: Anthony Ashnault (Rutgers) tech Chad Red (Nebraska) 17-0 141 5th Place: Kanen Storr (Iowa State) dec Russell Rohlfing (CSU-Bakersfield) 7-5 141 7th Place: Topher Carton (Iowa) dec Nick Zanetta (Pittsburgh) 4-1
149 Championship:Brandon Sorensen (Iowa) dec Justin Oliver (Central Michigan) 7-1SV 149 3rd Place: Ryan Deakin (Northwestern) dec Davion Jeffries (Oklahoma) 6-2 149 5th Place: Sam Speno (NC State) InjDef Joey Delgado (Oregon State) 149 7th Place: Anthony Giraldo (Rutgers) dec Baby J Bannister (Maryland) 4-3
157 Championship: Michael Kemerer (Iowa) dec Tyler Berger (Nebraska) 6-5TB 157 3rd Place: Josh Shields (Arizona State) maj Evan Wick (Wisconsin) 8-0 157 5th Place: Jason Tsirtsis (Arizona State) dec Colin Heffernan (Central Michigan) 3-2 157 7th Place: 165 Championship: Isaiah Martinez (Illinois) dec Chad Walsh (Rider) 10-6 165 3rd Place: Anthony Valencia (Arizona State) fall Alex Marinelli (Iowa) 2:41 165 5th Place: Kaleb Young (Iowa) dec Lorenzo de la Riva (CSU-Bakersfield) 9-4 165 7th Place: Clark Glass (Oklahoma) dec Andrew Fogarty (North Dakota State) 6-4SV
174 Championship: Zahid Valencia (Arizona State) maj Lelund Weatherspoon (Iowa State) 11-2 174 3rd Place: Zac Brunson (Illinois) dec Alex Meyer (Iowa) 9-5 174 5th Place: Devin Skatzka (Indiana) dec Ryan Christensen (Wisconsin) 9-2 174 7th Place: Jordan Pagano (Rutgers) maj Josef Johnson (Harvard) 15-2
184 Championship: TJ Dudley (Nebraska) dec Jack Dechow (Old Dominion) 4-2 184 3rd Place: Sam Brooks (Iowa) dec Nate Jackson (Indiana) 10-5 184 5th Place: Pete Renda (NC State) MedFFT Nick Gravina (Rutgers) 184 7th Place: Michael Macchiavello (NC State) MedFFT Myles Martin (Ohio State)
197 Championship: Aaron Studebaker (Nebraska) dec Nate Rotert (South Dakota State) 4-1 197 3rd Place: Shawn Scott (Northern Illinois) dec Ricky Robertson (Wisconsin) 2-1TB 197 5th Place: Ryan Wolfe (Rider) MedFFT Kevin Beazley (Old Dominion) 197 7th Place: Matt Williams (CSU-Bakersfield) dec Jacob Berkowitz (Northwestern) 11-6
285 Championship: Tanner Hall (Arizona State) dec Jordan Wood (Lehigh) 4-1 285 3rd Place: Sam Stoll (Iowa) fall Gage Hutchison (Eastern Michigan) 4:45 285 5th Place: Collin Jensen (Nebraska) MedFFT Connor Medbery (Wisconsin) 285 7th Place: Cody Crawford (Oregon State) dec Conan Jennings (Northwestern) 1-0
|
|
|
Post by Earl on Dec 18, 2016 21:29:38 GMT -5
As I did a week ago for the Ironman, here are the wrestlers who placed at the Beast of the East and have committed to DI schools. If there is no year next to their name they are from the Class of 2017.
120 3rd Place: Matt Parker (Pennridge)--Lehigh
126 Champ: Julian Chlebove (Northampton)--Arizona State Class of 2019 126 3rd Place: Matt Marino (Garnet Valley)--Army West Point 126 5th Place: Sam Book (Robinson)--Virginia 126 6th Place: Daniel Planta (St. Pauls)--Penn
132 Champ: Zach Sherman (Blair Academy)--North Carolina
138 Champ: Malcolm Robinson (Blair Academy)--Rutgers Class of 2018 138 3rd Place: Danny Moran (Northampton)--Lehigh
145 Runner-Up: Josh Wyland (Benedictine)--Virginia Tech 145 4th Place: Jake Hinkson (North Allegheny)--Kent State 145 5th Place: Quinn Devaney (McDonogh)--Maryland
152 Runner-Up: Shane Griffith (Bergen Catholic)--Stanford Class of 2018 152 5th Place: Brock Wilson (Nazareth)--Harvard
160 Champ: Hunter Bolen (Christiansburg)--Virginia Tech 160 3rd Place: Kyle Cochran (Paramus)--Maryland
170 Champ: Mikey Labriola (Bethlehem Catholic)--Nebraska 170 Runner-Up: Dom Mandarino (Don Bosco Prep)--Stanford 170 3rd Place: Bryan McLaughlin (Woodbridge)--Drexel
182 Champ: Michael Beard (Malvern Prep)--Northwestern Class of 2018 182 Runner-Up: Travis Stefanik (Nazareth)--Princeton 182 3rd Place: AJ Pedro (Phillips Exeter)--Brown 182 4th Place: Drew Peck (Chambersburg)--Brown
195 Champ: John Borst (Sherando)--Virginia Tech 195 Runner-Up: Jake Woodley (North Allegheny)--Oklahoma 195 4th Place: Nick Mosco (Blair Academy)--North Carolina 195 5th Place: Brandon Kui (DePaul Catholic)--Columbia
220 Champ: Chase Singletary (Blair Academy)--Ohio State 220 Runner-Up: Jeffrey Allen (Amherst)--Virginia Tech 220 6th Place: Francis Duggan (Cedar Cliff)--Lock Haven--Class of 2018
285 Champ: Seth Janney (Malvern Prep)--Cornell 285 Runner-Up: Kevin Vough (Elyria)--Boise State 285 3rd Place: Erik Chakonis (Don Bosco Prep)--Bucknell 285 4th Place: Niko Camacho (Bethlehem Catholic)--American
|
|
|
Post by Earl on Dec 11, 2016 16:53:35 GMT -5
As I always do for the big high school aged events, we will take a look at the wrestlers who placed at the Walsh Ironman this weekend and which DI schools they have committed to. If no year is next to their name, they are from the Class of 2017.
106 3rd Place: Jacob Decatur-CVCA, Ohio (Ohio State)--Class of 2019
120 4th Place: Dack Punke-Washington, Illinois (Missouri)
126 Champ: Spencer Lee-Franklin Regional, Pennsylvania (Iowa) 126 5th Place: Jordan Decatur-CVCA, Ohio (Ohio State)--Class of 2019
132 2nd Place: Mitch Moore-St. Paris Graham, Ohio (Virginia Tech)--Class of 2018 132 3rd Place: Zach Sherman-Blair Academy, New Jersey (North Carolina) 132 4th Place: Allan Hart-St. Edward, Ohio (Missouri) 132 5th Place: Grant Willits-Pueblo, Colorado (Oregon State) 132 6th Place: Gary Joint-Lemoore, California (Fresno State) 132 7th Place: Jason Renteria-Oak Park River Forest, Illinois (Nebraska)
138 Champ: Moises Guillen-Perrysburg, Ohio (Ohio) 138 3rd Place: Malcolm Robinson-Blair Academy, New Jersey (Rutgers)--Class of 2018
145 4th Place: Dom Demas-Dublin Coffman, Ohio (Oklahoma) 145 5th Place: Jake Brindley-Lake Highland Prep, Florida (Cornell) 145 6th Place: Quinn Devaney-McDonogh, Maryland (Maryland)
152 Champ: Quentin Hovis-Poway, California (Navy) 152 5th Place: Hunter Willits-Pueblo, Colorado (Oregon State)
160 Champ: Georgio Poullas-Canfield, Ohio (Cleveland State) 160 3rd Place: Hunter Bolen-Christiansburg, Virginia (Virginia Tech) 160 8th Place: Luke Troy--Martin Luther King, California (Iowa)
170 Champ: Michael Labriola-Bethlehem Catholic, Pennsylvania (Nebraska) 170 2nd Place: Ryan Karoly-Malvern Prep, Pennsylvania (Northwestern)--Class of 2018 170 5th Place: Bryce Rogers-Lake Highland Prep, Florida (Brown) 170 6th Place: Casey Cornett-Simon Kenton, Kentucky (Army West Point)
182 Champ: Michael Beard-Malvern Prep, Pennsylvania (Northwestern)--Class of 2018 182 2nd Place: Travis Stefanik-Nazareth, Pennsylvania (Princeton) 182 4th Place: Kaden Russell-St. Ignatius, Ohio (Duke)
195 Champ: Jacob Warner-Washington, Illinois (Iowa) 195 4th Place: Danny Salas-St. John Bosco, California (Fresno State) 195 5th Place: Nick Mosco-Blair Academy, New Jersey (North Carolina)
220 Champ: Chase Singletary-Blair Academy, New Jersey (Ohio State) 220 3rd Place: Jared Campbell-St. Edward, Ohio (Missouri) 220 4th Place: Jeffrey Allen-Amherst, Virginia (Virginia Tech) 220 6th Place: Ben Sullivan-National Trail, Ohio (Army West Point)
285 Champ: Niko Camacho-Bethlehem Catholic, Pennsylvania (American) 285 3rd Place: Kevin Vough-Elyria, Ohio (Boise State) 285 4th Place: Seth Janney-Malvern Prep, Pennsylvania (Cornell)
|
|
|
Post by Earl on Dec 8, 2016 21:13:03 GMT -5
Ohio State 30 Missouri 9
125-Jose Rodriguez (OSU) dec Aaron Assad (Mizz) 3-1 133-Nathan Tomasello (OSU) maj Jaydin Eierman (Mizz) 12-2 141-Luke Pletcher (OSU) dec Zach Synon (Mizz) 6-4 149-Micah Jordan (OSU) tech Alex Butler (Mizz) 23-7 157-Joey Lavallee (Mizz) dec Jake Ryan (OSU) 12-5 165-Daniel Lewis (Mizz) dec Cody Burcher (OSU) 6-1 174-Bo Jordan (OSU) maj Dylan Wisman (Mizz) 14-6 184-Myles Martin (OSU) tech Matt Lemanowicz (Mizz) 21-5 197-J'Den Cox (Mizz) dec Kollin Moore (OSU) 6-4 285-Kyle Snyder (OSU) fall Austin Myers (Mizz) 4:32
|
|
|
Post by Earl on Dec 4, 2016 21:32:41 GMT -5
Oklahoma State 38 Pittsburgh 0
125-Nick Piccininni (OSU) maj LJ Bentley (Pitt) 12-0 133-Kaid Brock (OSU) dec Dom Forys (Pitt) 10-3 141-Dean Heil (OSU) maj Robert Lee (Pitt) 11-3 149-Anthony Collica (OSU) maj Mike Racciato (Pitt) 12-3 157-Jonce Blaylock (OSU) dec Taleb Rahmani (Pitt) 12-10 165-Chandler Rogers (OSU) dec Te'Shan Campbell (Pitt) 10-6 174-Kyle Crutchmer (OSU) maj Austin Bell (Pitt) 18-5 184-Nolan Boyd (OSU) maj Christian Dietrich (Pitt) 15-3 197-Preston Weigel (OSU) tech Zach Bruce (Pitt) 15-0 285-Austin Schafer (OSU) tech John Rizzo (Pitt) 21-6
|
|
|
Post by Earl on Dec 4, 2016 15:39:31 GMT -5
Ohio 25 Buffalo 9
125-Shakur Laney (OU) maj Derek Spann (Buf) 13-2 133-Cameron Kelly (OU) dec Bryan Lantry (Buf) 6-4 141-Noah Forrider (OU) dec Jason Estevez (Buf) 4-2 149-Colt Cotten (Buf) dec Kade Kowalski (OU) 7-5 157-Cullen Cummings (OU) dec Alex Smythe (Buf) 4-0 165-Austin Reese (OU) fall Derek Holcomb (Buf) 2:16 174-Arsen Arshughyan (OU) Muhamed McBryde (Buf) 3-2 184-Brett Perry (Buf) dec Hunter Yeargan (OU) 11-9 197-Bailey Faust (OU) dec James Benjamin (Buf) 4-0 285-Jake Gunning (Buf) dec Zak Parker (OU) 8-3
|
|
|
Post by Earl on Dec 4, 2016 15:33:46 GMT -5
Penn State 30 Lehigh 10
125-Nick Suriano (PSU) dec Darian Cruz (Leh) 7-0 133-Scott Parker (Leh) maj Jered Cortez (PSU) 12-4 141-Randy Cruz (Leh) dec Jimmy Gulibon (PSU) 2-0 149-Zain Retherford (PSU) fall Laike Gardner (Leh) 3:55 157-Jason Nolf (PSU) tech Kent Lane (Leh) 25-9 165-Vincenzo Joseph (PSU) dec Drew Longo (Leh) 10-5 174-Ryan Preisch (Leh) dec Shakur Rasheed (PSU) 6-3 184-Bo Nickal (PSU) fall Kyle Gentile (Leh) 2:35 197-Matt McCutheon (PSU) maj Ben Haas (Leh) 12-2 285-Nick Nevills (PSU) dec Doug Vollaro (Leh) 8-4
|
|
|
Post by Earl on Dec 2, 2016 23:56:58 GMT -5
North Dakota State 24 Northwestern 12
125-Josh Rodriguez (NDSU) tech Anthony Rubinetti (NW) 22-7 133-Jason Ipsarides (NW) dec Albert Landeros (NDSU) 8-2 141-Taylor Nein (NDSU) dec Alec McKenna (NW) 3-1 149-Mitchell Friedman (NDSU) dec Shayne Oster (NW) 11-5 157-Clay Ream (NDSU) fall Anthony Petrone (NW) 2:42 165-Andrew Fogarty (NDSU) maj Ben Sullivan (NW) 15-2 174-Johnny Sebastian (NW) dec Carter Nielsen (NDSU) 6-4 184-Mitch Sliga (NW) dec Tyler McNutt (NDSU) 8-2 197-Jacob Berkowitz (NW) dec Cordell Eaton (NDSU) 7-5 285-Ben Tynan (NDSU) dec Conan Jennings (NW) 6-0
|
|
|
Post by Earl on Dec 2, 2016 23:41:49 GMT -5
Iowa 29 South Dakota State 8
125-Thomas Gilman (IA) tech Ben Gillette (SDSU) 26-11 133-Seth Gross (SDSU) tech Phillip Laux (IA) 15-0 141-Topher Carton (IA) maj Henry Pohlmeyer (SDSU) 12-1 149-Brandon Sorensen (IA) dec Alex Kocer (SDSU) 9-5 157-Michael Kemerer (IA) dec Collin Holler (SDSU) 7-3 165-Joey Gunther (IA) dec Luke Zilverberg (SDSU) 6-4 174-Alex Meyer (IA) dec David Kocer (SDSU) 4-1 184-Sam Brooks (IA) tech Martin Mueller (SDSU) 20-5 197-Nate Rotert (SDSU) dec Cash Wilcke (IA) 9-5 285-Steven Holloway (IA) dec Alex Macki (SDSU) 3-2
|
|