Post by Earl on Oct 9, 2014 11:20:09 GMT -5
Here are the preseason All-Freshman Team from D1CW. Again, True and Redshirt Freshman will both be considered however only the True Freshman that are slated to compete, as of now, will be included.
125 1st Team: Nathan Tomasello (Ohio State)
133 1st Team: Kevin Norstrem (Virginia Tech)
141 1st Team: Anthony Ashnault (Rutgers)
149 1st Team: Jake Short (Minnesota)
157 1st Team: Isaiah Martinez (Illinois)
165 1st Team: Bo Jordan (Ohio State)
174 1st Team: Zach Epperly (Virginia Tech)
184 1st Team: Mitch Sliga (Northwestern)
197 1st Team: Kyle Snyder (Ohio State)
285 1st Team: Brooks Black (Illinois)
125 2nd Team: Stevan Micic (Northwestern)
133 2nd Team: Dean Heil (Oklahoma State)
141 2nd Team: Mitch Bengston (North Dakota State)
149 2nd Team: BJ Clagon (Rider)
157 2nd Team: Chance Marsteller (Oklahoma State)
165 2nd Team: Cody Wiercioch (Pittsburgh)
174 2nd Team: Johnny Sebastian (Northwestern)
184 2nd Team: Ricky Robertson (Wisconsin)
197 2nd Team: Michael Boykin (NC State)
285 2nd Team: Garrett Ryan (Columbia)
125 3rd Team: Zeke Moisey (West Virginia)
133 3rd Team: Jordan Northrup (Northern Illinois)
141 3rd Team: Solomon Chisko (Virginia Tech)
149 3rd Team: Jake Danishek (Indiana)
157 3rd Team: Bryce Brill (Northwestern)
165 3rd Team: Nick Kee (Appalachian State)
174 3rd Team: Jake Stilling (Wisconsin)
184 3rd Team: Nicky Hall (NC State)
197 3rd Team: Nate Rotert (South Dakota State)
285 3rd Team: Matthew Moore (North Carolina)
125 4th Team: Carson Kuhn (Boise State)
133 4th Team: Connor Schram (Stanford)
141 4th Team: Chris Vasser (Gardner-Webb)
149 4th Team: TJ Miller (Virginia)
157 4th Team: Chad Walsh (Rider)
165 4th Team: Jon Schleifer (Princeton)
174 4th Team: Keaton Subjeck (Stanford)
184 4th Team: Immanuel Barber (CSU-Bakersfield)
197 4th Team: Jared Haught (Virginia Tech)
285 4th Team: Billy Miller (Edinboro)
125 1st Team: Nathan Tomasello (Ohio State)
133 1st Team: Kevin Norstrem (Virginia Tech)
141 1st Team: Anthony Ashnault (Rutgers)
149 1st Team: Jake Short (Minnesota)
157 1st Team: Isaiah Martinez (Illinois)
165 1st Team: Bo Jordan (Ohio State)
174 1st Team: Zach Epperly (Virginia Tech)
184 1st Team: Mitch Sliga (Northwestern)
197 1st Team: Kyle Snyder (Ohio State)
285 1st Team: Brooks Black (Illinois)
125 2nd Team: Stevan Micic (Northwestern)
133 2nd Team: Dean Heil (Oklahoma State)
141 2nd Team: Mitch Bengston (North Dakota State)
149 2nd Team: BJ Clagon (Rider)
157 2nd Team: Chance Marsteller (Oklahoma State)
165 2nd Team: Cody Wiercioch (Pittsburgh)
174 2nd Team: Johnny Sebastian (Northwestern)
184 2nd Team: Ricky Robertson (Wisconsin)
197 2nd Team: Michael Boykin (NC State)
285 2nd Team: Garrett Ryan (Columbia)
125 3rd Team: Zeke Moisey (West Virginia)
133 3rd Team: Jordan Northrup (Northern Illinois)
141 3rd Team: Solomon Chisko (Virginia Tech)
149 3rd Team: Jake Danishek (Indiana)
157 3rd Team: Bryce Brill (Northwestern)
165 3rd Team: Nick Kee (Appalachian State)
174 3rd Team: Jake Stilling (Wisconsin)
184 3rd Team: Nicky Hall (NC State)
197 3rd Team: Nate Rotert (South Dakota State)
285 3rd Team: Matthew Moore (North Carolina)
125 4th Team: Carson Kuhn (Boise State)
133 4th Team: Connor Schram (Stanford)
141 4th Team: Chris Vasser (Gardner-Webb)
149 4th Team: TJ Miller (Virginia)
157 4th Team: Chad Walsh (Rider)
165 4th Team: Jon Schleifer (Princeton)
174 4th Team: Keaton Subjeck (Stanford)
184 4th Team: Immanuel Barber (CSU-Bakersfield)
197 4th Team: Jared Haught (Virginia Tech)
285 4th Team: Billy Miller (Edinboro)